Národní pedagogický institut ČR podporuje knihu Jmenuji se Orel

08.05.2020

Národní pedagogický institut České republiky podporuje knihu Jmenuji se Orel. Nově knihu nabízíme do škol s Orlíkovo pracovním sešitem. :-)

Více informací naleznete v odkazu níže..

https://npicr.cz/aktuality/podporujeme-ctenarskou-gramotnost-s-knihou-jmenuji-se-orel

Podporujeme čtenářskou gramotnost s knihou Jmenuji se Orel

8. 5. 2020 - I v době online vzdělávání podporujte čtenářství s prvotinou Romi Grey "Jmenuji se Orel" nominovanou na cenu Magnesia Litera 2020 v kategorii Objev roku. Inspirativní příběh horující za soucitnější svět je doplněn ilustracemi hudebníka a výtvarníka Ondřeje Smeykala. "Důležité v životě je, kam jdeme a s kým. Jak se tam dostaneme, to už je věc druhá."

Ukazuje hodnotu svobody a přátelství. Jednoduché příběhy metaforicky odrážejí vliv a vztah člověka ke svému prostředí, ale také naopak, vliv životního prostředí na člověka. Každá kapitola knihy má své hlubší morální téma, které nenásilně vyplouvá na povrch. Text je prezentovaný velkým čtivým fontem a kapitoly jsou krátké, vstřebatelné. Každá kapitola knihy má své hlubší morální téma, které nenásilně vyplouvá na povrch. Kniha nechce za nic nebo proti něčemu bojovat. Chce inspirovat.

Slípka z klecového chovu začíná nový život na jihočeském venkově. Pro svou odvahu ke svobodě získává jméno Orel. Poprvé si prohlíží a ochutná skutečný svět a prožívá všední malé zázraky a dobrodružství s kamarádem Čipem, kocourem, který miluje okurky hadovky. Setkává se s netopýrem, bobrem, malou veverkou či kosí rodinou, poznává léto i zimu. A občas vzpomíná na živoření v kleci, kterému jsou stále vystaveny její příbuzné.

Realistický pohled na živé tvory, znalost jejich potřeb a chování se organicky mísí s rovinou až pohádkovou, v níž spolu zvířátka rozprávějí. Drobným hravým příhodám viděným očima slípky neschází poezie a jemný humor. Autorka přitom dětským čtenářům připomíná úžasné maličkosti každodennosti, které nejenže jsou upřeny zvířatům za anonymními zdmi velkochovů, ale často unikají i naší pozornosti - větve stromu, voda hemžící se pulci, tající sněhulák za hvězdného večera. Zdůrazňuje nutnost hledání dobra a krásy, vyzdvihuje jakoukoli snahu "dělat ze světa soucitnější místo", ukazuje hodnotu svobody a přátelství.