Nominace Magnesia Litera

28.04.2020

Milí přátelé, čtenáři, dovolujeme si vám oznámit nominaci našeho společného díla, knihy JMENUJI SE OREL, na ocenění Magnesia litera v kategorii Objev roku 2019..
Zároveň s probíhajícími přípravami vyhlášení letošních oceněných titulů máte možnost se zapojit do čtenářské soutěže o nejoblíbenější knižní titul 2019. 
Vyhlášení cen proběhne 31.8.2020 v přímém přenosu z Národního divadla v Praze na ČT Art. Romi Grey, Ondřej Smeykal a Karel Svoboda, nakladatelství KNIHA.JE 

Co si o nominaci Magnesia Litera myslí autorka knihy?


Nominace Magnesia litera na objev roku je pro mě osobně velké překvapení. Můj velký dík patří celé porotě, která nás nominací příjemně povzbudila. Titul objev roku v mém případě může dodat odvahu všem, kteří potřebují něco udělat nebo něčemu pomoci. Magnesia litera má ve společnosti velký kredit a díky jejímu dobrému jménu objeví naši knihu více čtenářů... 

,,Slípka z klecového chovu začíná nový život na jihočeském venkově. Pro svou odvahu ke svobodě získává jméno Orel. Poprvé si prohlíží a chutná skutečný svět a prožívá všední malé zázraky a dobrodružství s kamarádem Čipem, kocourem, který miluje okurky hadovky. Setkává se s netopýrem, bobrem, malou veverkou či kosí rodinou, poznává léto i zimu. A občas vzpomíná na živoření v kleci, kterému jsou stále vystaveny její příbuzné. Realistický pohled na živé tvory, znalost jejich potřeb a chování se organicky mísí s rovinou až pohádkovou, v níž spolu antropomorfizovaná zvířata rozprávějí. Drobným hravým příhodám viděným očima slípky neschází poezie a jemný humor. Autorka přitom dětským čtenářům připomíná ohromné maličkosti každodennosti, které nejenže jsou upřeny zvířatům za anonymními zdmi velkochovů, ale často unikají i naší pozornosti - větve stromu, voda hemžící se pulci, tající sněhulák za hvězdného večera. Zdůrazňuje nutnost hledání dobra a krásy, vyzdvihuje jakoukoli snahu "dělat ze světa soucitnější místo", ukazuje hodnotu svobody a přátelství. "Důležité v životě je, kam jdeme. A s kým. A jak se tam dostaneme, to už je věc druhá." Náladu textu plně dotvářejí poetické ilustrace Ondřeje Smeykala."

https://www.magnesia-litera.cz/#nominace